Københavns Drengekor på USA-turné: Georgia

Københavns Drengekor – Det Kongelige Kantori tager på USA-turné. Her besøger de Georgia og Tennessee fra d. 21. til d. 30. april 2025. Koret, som fejrer sit 100-års jubilæum igennem hele 2024/25 sæsonen, har opnået international anerkendelse og omdømme med dets mange udlandsturnéer henover de sidste årtier.

I løbet af dette forårs USA-turné ser vi frem til at deltage i dette års Georgia Boys Choir International Festival, ligesom vi ser frem til at besøge Chattanooga og Nashville i Tennessee.

Turnéens koncertgruppe består af 30 drengekorssangere, 16 mandskorssangere, inklusiv Torsten Nielsen, baryton og Carsten Seyer-Hansen, dirigent.

VELKOMMEN til Georgia Boy Choir International Festival Concert.
Aftenens repertoire inkluderer Maurice Duruflé’s Requiem og andre stykker smuk kormusik.

Koncerten finder sted d. 25. april 2025, kl. 19.00.

Du kan finde yderligere information om begivenheden her: https://georgiaboychoir.org/events/festival25

Og du kan finde link til billetkøb her

Bliv en del af vores online fællesskab!

Følg os på vores sociale medier for at holde dig opdateret med vores spændende aktiviteter, begivenheder og de seneste nyheder.
Klik på profilerne herunder og vær med i vores digitale rejse i skolens hverdag.


Sankt Annæ Gymnasium

Gymnasiet

Folkeskolen

Københavns Drengekor

Sankt Annæ Pigekor

Musikalsk Grundkursus (MGK)

Sankt Annæ Big Band

Gymnasiekor

Sankt Annæ Symfoniorkester