Københavns Drengekor medvirker når DR Symfoniorkestret, DR Koncertkoret og Fabio Luisi markerer orkestrets 100-års jubilæum med Mahlers storslåede Symfoni nr. 8 – et værk, som
rækker fra jorden helt til de højeste sfærer, kraftfuldt og gribende skrevet for et kæmpestort orkester og kor.
”Forestil dig, at hele universet bryder ud i sang!” sagde Gustav Mahler om sin store Symfoni nr. 8, som DR Symfoniorkestrets opfører i anledning af sit 100-års jubilæum sammen med hele tre kor: DR Koncertkoret, BBC Singers og Københavns Drengekor.
Symfonien begynder med ren ekstase i pinsesalmen Veni, creator spiritus – en påkaldelse af Helligånden. Men selvom der er store kræfter på spil, er der også afdæmpede, kammermusikalske øjeblikke, hvor de overvældende passager afløses af delikat omtanke.
Mahlers 8. symfoni er musik, der spænder en bue fra jorden og langt op i himlen, enorm og intim på én gang. Det er musik, der skildrer det uudgrundelige og uendelige med stor skønhed og energi. Mahler sagde selv, få dage efter at han var færdig med at skrive symfonien: ”Det er det største, jeg nogensinde har skabt!”.

Bliv en del af vores online fællesskab!
Følg os på vores sociale medier for at holde dig opdateret med vores spændende aktiviteter, begivenheder og de seneste nyheder.
Klik på profilerne herunder og vær med i vores digitale rejse i skolens hverdag.
Sankt Annæ Gymnasium
Gymnasiet
Folkeskolen
Københavns Drengekor
Sankt Annæ Pigekor
Musikalsk Grundkursus (MGK)
Sankt Annæ Big Band
Gymnasiekor
Sankt Annæ Symfoniorkester